Talent Open | Akcelerator Startupów | STEAM | Młode Talenty

Od wyrzutni piłek do wyrzutni ratującej życie ludzi


"LifeGun", na ratunek zagrożeniu życia w wodzie

Gabriela Rutkiewicz, Kamil Leonik i Patryk Górski, autorzy projektu „LifeGun“, swoją przygodę rozpoczęli jako uczniowie jednej klasy w liceum – to właśnie wtedy wystartowali ze wspólnym projektem. Zdecydowali, że chcą zrobić coś dodatkowego poza tym, czego uczą się w szkole – jak tłumaczą po nocach” łączyli się za pomocą Discorda, gdzie dyskutowali o tym, jaki pomysł zrealizować. Zespół (który początkowo ewaluował) wiedział, że jego celem jest stworzenie produktu, ratującego życie ludzi

Autorzy projektu LifeGun: Gabriela Rutkiewicz, Kamil Leonik i Patryk Górski

Pomysły, potrzeby, prototypy

Kilka pierwszych koncepcji nie mogło zostać wykorzystanych, ponieważ okazywało się, że niektóre z nich są już realizowane (w różnych innych formach) przez kogoś innego. Ostatecznie znaleźli jednak to, czego szukali, czyli wyrzutnię ratowniczą dla osób, które znalazły się w sytuacji zagrożenia życia w wodzie. Co ciekawe, za pierwszy prototyp posłużyła im… wyrzutnia piłek tenisowych dla psów, znaleziona przez Gabrielę w interciecie

Autorzy podkreślają  że pomysły „nie biorą się z powietrza” – to zauważenie konkretnego „co jest nie tak” sprawia, że myśl może przerodzić się w realne działanie. Chęci utknęłyby jednak w miejscu, gdyby nie innowacyjne myślenie, ciągła nauka pracy w grupie i podział obowiązków, czyli wykorzystanie mocnych stron każdego członka zespołu.  Nieocenionym wsparciem okazali się również nauczyciele i zaprzyjaźniony Konkurs Explory, w którym młodzi mogli rozwijać skrzydła.

Team pracował etapami.  Najpierw przeprowadził badania rynkowe – tu pomocne okazały się ankiety, które miały sprawdzić realność zauważonego problemu. Gabriela, Kamil i Patryk zaznaczają, że doprowadzenie pomysłu do konkretnego produktu musi zacząć się od tego, by z tym problemem utożsamiało się społeczeństwo. W badaniach wzięli udział rówieśnicy ze szkoły, a w szerszym dotarciu do potencjalnych odbiorców pomogli zasięgowi twórcy internetowi, których do współpracy zaprosili autorzy LifeGun.

Trudności i rozwiązania

Nie za zawsze było łatwo – próba pogodzenia realizacji projektu i dbanie o pozostałe (w tym szkolne) obowiązki powodowała, że pomysłodawcy wiele razy pracowali w nocy, co wiązało się z wysokim poziomem zmęczenia. W dodatku wyrzutnia ewaluowała i miała kilka prototypów. Młodzi musieli wykazać się także dużą dawką interdyscyplinarności – łączenia różnych umiejętności i wykorzystywania wiedzy z różnych dziedzin naukowych. Jak się okazało, wyzwaniem było również zdobywanie i wykorzystywanie informacji, które popychały plan ku realizacji. 

Innowatorzy podkreślają, jednak, że szukanie rozwiązań i otwartość na niedociągnięcia, powodują postęp. Rozwój pomysłu nabiera też tempa dzięki uczestnictwu w konkursach i wydarzeniach, m.in. dla startupowców, które pozwalają zdobywać wiedzę, nabywać umiejętności prezentowania prototypu przed szeroką publicznością i umożliwiają networking z osobami, które mogą zauważyć pomysł i chcieć go wspierać

Autorzy projektu LifeGun: Gabriela Rutkiewicz, Kamil Leonik i Patryk Górski

Jak podkreślają, sukces jest szczęściem, który jednak nie przychodzi sam. Kluczem jest ciężka praca, poświęcenie, wytrwałość i czas.

Talent Open - Akcelerator dla młodych innowatorów

Dołącz do Talent Open - własny startup w 3 miesiące

Jesteś uczniem, studentką lub absolwentem?Dołącz do nas.Masz realny wpływ na otaczającą Cię rzeczywistość, budujesz swoją niezależność finansową i rozwijasz swój startup.

Skip to content