Jak pisać efektywne komunikaty prasowe o projektach STEAM?
Komunikat prasowy to jedno z najważniejszych narzędzi w arsenale każdego zespołu PR. Tak może być również w kontekście projektów STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics). Efektywnie napisana informacja prasowa może przyciągnąć uwagę mediów, a tym samym zwiększyć zasięg i świadomość danego projektu wśród szerokiej publiczności.
W artykule omówię, jak krok po kroku napisać komunikat prasowy, który będzie nie tylko profesjonalny, ale przede wszystkim skuteczny.
Informacja prasowa
to najczęstsza forma kontaktu z dziennikarzami. Jej celem jest przekazanie informacji o zdarzeniach, które miały miejsce lub o planach organizacji.
Dobra konstrukcja IP zawiera odpowiedzi na tzw. 5W:
- what – co?
- where- gdzie?
- when – kiedy?
- who – kto?
- why – dlaczego?
1. Zrozumienie celu komunikatu prasowego
Zanim przystąpisz do pisania, musisz jasno określić, jaki jest cel komunikatu prasowego. Czy chcesz poinformować o rozpoczęciu nowego projektu STEAM? A może chcesz pochwalić się osiągnięciami lub zaprosić na wydarzenie związane z projektem? Określenie celu pomoże w sformułowaniu klarownego przekazu.
2. Porywajacy tytuł
Tytuł jest pierwszą rzeczą, którą zobaczą dziennikarze i potencjalni czytelnicy. Musi być krótki, zwięzły i na temat. Dobrze jest zawrzeć w nim kluczowe informacje, takie jak nazwa projektu, główny cel lub osiągnięcie. Ważne jest, by oprzeć się na akspekcie interesującym daną grupę odbiorców- np. miejscu pochodzenia twórcy, lokalizacją wydarzenia czy skalą sukcesu.
Na przykład: „Kielczanin wynalazł innowacyjną paletę. Rewolucja w sztuce”.
Taki tytuł sugeruje, że projekt jest innowacyjny, daje znać kto jest jego twórcą, daje element emocji (przez silny epitet) i może zainteresować zarówno media edukacyjne, związane ze sztuką, jak i technologiczne.
3. Zwięzłe wprowadzenie
Pierwszy akapit komunikatu, tzw. lead powinien zawierać odpowiedzi na pytania: kto, co, kiedy, gdzie i dlaczego. Ma na celu zainteresowanie odbiorcy i dostarczenie mu najważniejszych informacji od razu. Dziennikarze często są zalewani informacjami, więc upewnij się, że od samego początku jasno przedstawiasz sedno sprawy.
*nowym trendem jest także zawarcie tzw. bullet points czyli kilku punktorów na początku pliku – by uprzedzić czytelnika co jest najważniejsze w treści i przechodzić od ogółu do szczegółu. Sprawdza się to przede wszystkim w treściach informacyjnych, niusowych.
4. Rozwinięcie i szczegóły
W dalszej części komunikatu powinieneś rozwinąć wstęp i dostarczyć więcej szczegółowych informacji na temat projektu. Opisz, na czym polega projekt STEAM, jakie są jego cele, jakie technologie czy metody są wykorzystywane, oraz jakie korzyści przynosi społeczności. Świetnym pomysłem jest także przytoczenie cytatu od osób zaangażowanych w projekt – naukowców, nauczycieli, uczniów czy sponsorów.
Cytaty dodają autentyczności i nadają komunikatowi bardziej ludzki wymiar.
5. Jasny call to action
Jeśli komunikat prasowy dotyczy wydarzenia, premiery projektu czy zaproszenia do udziału w inicjatywie, nie zapomnij o jasnym call to action – czyli wezwaniu do działania.
Powiedz czytelnikom, co powinni zrobić dalej – np. odwiedzić stronę internetową, zarejestrować się na wydarzenie czy śledzić projekt w mediach społecznościowych. Jasne wytyczne co do kolejnych kroków zwiększają szansę na zaangażowanie odbiorców.
Pamiętaj, żeby nie “zmarnować” okazji do przechwycenia działania czytelnika – jeśli wiesz, że będziesz nakłaniać do np. głosowania w plebiscycie internautów, zaczekaj do momentu w którym bedzie to technicznie możliwe – użytkownik musi dostać szasnę na reakcję w danym momencie.
6. Dobre praktyki SEO
Jeżeli komunikat prasowy będzie publikowany online, warto zadbać o jego optymalizację pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO). Wykorzystaj słowa kluczowe związane z projektem STEAM oraz tematyką naukową i edukacyjną, które mogą pomóc w lepszym pozycjonowaniu treści w wynikach wyszukiwania. Nie przesadzaj jednak z ilością słów kluczowych – tekst powinien pozostać naturalny i przyjazny dla czytelnika.
7. Profesjonalna forma i układ
Komunikat prasowy powinien być napisany w formalnym stylu, bez zbędnych ozdobników. Unikaj jargonu i skomplikowanego języka, chyba że jest to niezbędne do zrozumienia specyfiki projektu. Komunikat powinien być również poprawny językowo i dobrze sformatowany – używaj krótkich akapitów, śródtytułów, a także wypunktowań, aby ułatwić przeglądanie tekstu.
PAMIĘTAJ o użyciu sformułowania INFORMACJA PRASOWA, na tej podstawie dziennikarz będzie mógł użyć twojej treści oraz dowolnie ją modyfikować.
8. Dane kontaktowe i informacje dodatkowe
Na końcu komunikatu umieść informacje kontaktowe do osoby odpowiedzialnej za PR lub komunikację, aby dziennikarze mogli łatwo nawiązać kontakt w celu uzyskania dodatkowych informacji. Możesz również dodać linki do strony internetowej projektu, profili w mediach społecznościowych oraz załączniki, takie jak zdjęcia czy pliki do pobrania.
Pisanie efektywnego komunikatu prasowego o projektach STEAM wymaga przemyślanego podejścia i dbałości o szczegóły. Kluczowe jest zrozumienie celu, jasne i zwięzłe przedstawienie najważniejszych informacji oraz zadbanie o profesjonalną formę. Dobrze napisany komunikat prasowy może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania projektem, a także pomóc w budowaniu jego pozytywnego wizerunku w mediach i wśród opinii publicznej.