D.E.S, czyli jak odzyskiwać energię
Od licealnego projektu
do doktoratu
Przygoda z nauką i technologią Adriana Pluto-Prondzińskiego (obecnie 25 lat) rozpoczęła się jeszcze w liceum. Wszystko za sprawą propozycji nauczyciel od fizyki, która zachęciła jego oraz kolegę, Wojciecha Zacharskiego do udziału w zaprzyjaźnionym konkursie Explory. To była ogromna szansa, którą postanowili wykorzystać. Dwukrotnie prezentowali swój projekt o nazwie D.E.S – Dual Engine System.
WCZESNA FAZA POMYSŁU
Pomysł polegał na wykorzystaniu silnika Stirlinga do odzysku ciepła w miejscach o dużych różnicach temperatur, takich jak silniki spalinowe czy kominy fabryk. Silnik Stirlinga działa na zasadzie przekształcania różnic temperatur w ruch obrotowy, co pozwala na odzyskiwanie energii.
Jak tłumaczy Adrian, w tamtym momencie była to wczesna faza projektu i całość nie została poparta analizą termodynamiczną, a jedynie teoretycznymi założeniami. Dużym zagrożeniem i wyzwaniem dla tego projektu i niewiadomą stała się też jego implementacja w przestrzeniach narażonych na duże drgania i nieprzyjazne środowisko, jak okolice silników spalinowych – silnik Stirlinga sprawia wrażenie bardzo delikatnego w porównaniu do silników spalinowych.
SUKCESY I WYZWANIA
Co prawda projekt nie został zakwalifikowany do finału wspomnianego konkursu, jednak dał doświadczenie do późniejszych studiów na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn na Politechnice Gdańskiej. Adrian aktywnie działał tam w Samorządzie Studentów i angażował się w różne inicjatywy – co pozwoliło mu zdobyć cenne doświadczenie organizacyjne, z dziedziny zarządzania, gospodarowania czasem i pracy w zespole.
KARIERA ZAWODOWA I DOKTORAT
Autor D.E.S – Dual Engine System rozpoczyna doktorat z Inżynierii Mechanicznej, kontynuując pasję do nauki i technologii. Równolegle od ponad 3 lat zajmuje się m.in. analityką danych, SEO i SEM – w pracy zawodowej wykorzystuje wiedzę zdobytą podczas studiów i pracy nad projektami.
KAŻDA OKAZJA JEST WARTA WYKORZYSTANIA
Historia Adriana pokazuje, jak ważne jest wykorzystywanie szans, które pojawiają się na naszej drodze. Jak tłumaczy, jego doświadczenia otworzyły przed nim wiele możliwości i ukształtowały przyszłość. „Jeśli masz pomysł i pasję, nie wahaj się – działaj i realizuj swoje marzenia!” – podkreśla.
Dołącz do Talent Open - własny startup w 3 miesiące
Jesteś uczniem, studentką lub absolwentem?Dołącz do nas.Masz realny wpływ na otaczającą Cię rzeczywistość, budujesz swoją niezależność finansową i rozwijasz swój startup.